Cowbellpedia Secondary School Mathematics TV Quiz Show – 2016 Senior Category Finalists

2017 Olympiads 2nd Round Results Released – See Timetable for 3rd Round Competition – Click Here

Download Cowbell Mathematics Past Questions with Answers – Click Here

Download SSCE (WAEC and NECO) Past Questions with Answers in all subjects; attempt online ssce questions and win FREE Airtime - Click Here

cowbell image

Sunday Online Bible Quiz Competition - Win FREE Airtime - Participation is FREE! - Click Here to Participate

Cowbellpedia Secondary School Mathematics TV Quiz Show – 2016 Senior Category Finalists – The top 20s and State Representative (i.e. the best in each state) –

2016 Cowbellpedia Mathematics TV Quiz Practice Questions (Senior Category)

2017 National Common Entrance Examination into JS 1 Federal Unity Colleges - Preparation in Progress - Click Here

State Candidate Name School Candidate Number Candidate Score Qualification Status
Enugu OSONDU VICTOR AGBO COLLEGE OF THE IMMACULATE CONCEPTION ENUGU 2016-EN-125-S-081 100 Qualified (Top 20)
Ogun UDOH BLESSING THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-006 100 Qualified (Top 20)
Osun AROMOLARAN ADEGOKE BIBO OLUWA ACADEMY ILESA 2016-OS-002-S-019 100 Qualified (Top 20)
Kwara BABALOLA IYIOLA UNILORIN SEC. SCH 2016-KW-007-S-487 99 Qualified (Top 20)
Ogun AHMED OLUWASEUN SCHOLARS UNIVERSAL SECONDARY SCHOOL 2016-OG-179-S-165 99 Qualified (Top 20)
Abia KENECHUKWU EGBO MARIST BROTHERS JUNIORATE 2016-AB-077-S-022 98 Qualified (Top 20)
Cross-River NJOKU FAVOUR ENYINNAYA NIGERIA NAVY SECONDARY SCHOOL 2016-CR-105-S-031 98 Qualified (Top 20)
Delta OKOLIE ONYINYE GRACEVILLE COLLEGE ASAGBA 2016-DE-220-S-208 98 Qualified (Top 20)
Ogun FATOKE ADEMOLA OTA TOTAL ACADEMY 2016-OG-179-S-047 98 Qualified (Top 20)
Ondo ADEBAYO REDEMPTION MODEL SECONDARY SCHOOL ALAGBAKA AKURE 2016-ON-215-S-197 98 Qualified (Top 20)
Delta AKPOBOME MAMUS NEPA STAFF SECONDARY SCHOOL SAPELE 2016-DE-112-S-037 97 Qualified (Top 20)
Kwara JIMOH YUSUF FEDERAL GOVERNMENT COLLEGE ILORIN 2016-KW-007-S-092 97 Qualified (Top 20)
Ogun ADEYANJU HASANAH OTA TOTAL ACADEMY 2016-OG-179-S-046 97 Qualified (Top 20)
Ogun EMODA OLUWASEUN SCHOLARS UNIVERSAL SECONDARY SCHOOL 2016-OG-179-S-163 97 Qualified (Top 20)
Ondo OHUNGBAGBE MAYOWA GREATER TOMORROW INTERNATIONAL COLLEGE 2016-ON-183-S-008 97 Qualified (Top 20)
Osun OLUWADAMILARE MICHAEL SAMUEL REALITY HIGH SCHOOL 2016-OS-002-S-010 97 Qualified (Top 20)
Osun ADEBISI AKINLOLUWA BIBO OLUWA ACADEMY ILESA 2016-OS-002-S-020 97 Qualified (Top 20)
Oyo TENIFAYO OLUWASEGUN FAGBEMI ORITAMEFA BAPTIST MODEL SCHOOL RINGROAD IBADAN 2016-OY-025-S-143 97 Qualified (Top 20)

2016 Cowbellpedia Mathematics TV Quiz Practice Questions (Senior Category)

Download SSCE (WAEC and NECO) Past Questions with Answers in all subjects; attempt online ssce questions and win FREE Airtime - Click Here



Akwa-Ibom UTIN ETIETOP PEGASUS HIGH SCHOOL EKET 2016-AK-082-S-051 96 Shortlisted (Top 20)
Akwa-Ibom UTUK UWAKMFON PEGASUS HIGH SCHOOL EKET 2016-AK-082-S-052 96 Shortlisted (Top 20)
Ogun OLADEJI OLAITAN THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-007 96 Shortlisted (Top 20)
Ogun ADEYEMI TAIWO THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-010 96 Shortlisted (Top 20)
Ogun OGUNTADE AYOOLUWA THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-009 96 Shortlisted (Top 20)
Ogun OKEY IHEDI CHIAMAKA THE AMBASSADORS COLLEGE 2016-OG-179-S-008 96 Shortlisted (Top 20)
Osun AJEWOLE AYOMIDE BIBO OLUWA ACADEMY ILESA 2016-OS-002-S-016 96 Shortlisted (Top 20)
Osun FALOPE STANLEY VICKAYOR COMPREHENSIVE COLLEGE 2016-OS-005-S-061 96 Shortlisted (Top 20)
Plateau MADOR UREN REDEEMED PEOPLES ACADEMY JOS 2016-PL-190-S-075 96 Shortlisted (Top 20)
Plateau ONUORAH ONYEDIKA ST PAULS ACADEMY JOS 2016-PL-190-S-187 96 Shortlisted (Top 20)
Abia EMENIKE CLINTON MARIST COMPREHENSIVE ACADEMY 2016-AB-077-S-015 92 Qualified (State Rep.)
Abuja YAMUSA SHITTA GODWIN BOYS SECTION NIGERIAN TURKISH INTERNATIONAL COLLEGE 2016-AU-210-S-017 90 Qualified (State Rep.)
Anambra AZUKA CALLISTUS MONSIGNOR MADUKA MEM SECONDARY SCHOOL EKWULOBIA 2016-AN-090-S-094 93 Qualified (State Rep.)
Bauchi NENPIN AYUBA IMMACULATE CONCEPTION SECONDARY SCHOOL BAUCHI 2016-BA-095-S-056 76 Qualified (State Rep.)
Bayelsa EBIKAKE EDOH BELARY SCHOOLS 2016-BY-098-S-015 80 Qualified (State Rep.)
Benue VERINUMBE NATOR ECWA SECONDARY SCHOOL 2016-BE-103-S-141 95 Qualified (State Rep.)
Cross-River ESHIET LAURETHA ST ANNES HIGH SCHOOL 2016-CR-105-S-010 94 Qualified (State Rep.)
Delta NWAJIAKU CHISMAG DSC TECHNICAL HIGH SCHOOL 2016-DE-111-S-061 95 Qualified (State Rep.)

2016 Cowbellpedia Mathematics TV Quiz Practice Questions (Senior Category)



Ebonyi NKWUDA THEOPHILUS TWELVE APOSTLES COLLEGE SHARON 2016-EB-121-S-022 88 Qualified (State Rep.)
Edo EMMANUEL KING FORTUNE WORD OF FAITH SCHOOLS 2016-ED-037-S-260 95.5 Qualified (State Rep.)
Ekiti OLUWATOSIN TIMOTHY ADEDIPE SHEPHERD INTERNATIONAL COLLEGE ADO EKITI 2016-EK-017-S-042 93 Qualified (State Rep.)
Enugu BLESSING OGODO AIR FORCE COMPREHENSIVE SCHOOL AGBANI 2016-EN-127-S-014 92 Qualified (State Rep.)
Gombe SULEIMAN MUHAMMAD MUBARAK JIBWIS GOMBE 2016-GO-131-S-078 70 Qualified (State Rep.)
Imo DURU CHIMEZIRIM ST LINUS SECONDARY SCHOOL AWO OMAMMA 2016-IM-136-S-056 92 Qualified (State Rep.)
Jigawa SHEHU HABIB SCIENCE SECONDARY SCHOOL KAFIN HAUSA 2016-JI-236-S-003 81 Qualified (State Rep.)
Kaduna SIMEON ANTE JOY INTERNATIONAL COLLEGE KADUNA 2016-KA-143-S-065 87 Qualified (State Rep.)
Kano AMINU YUSUF RIMIN KUNTAU SCIENCE ACADEMY 2016-KN-151-S-630 88 Qualified (State Rep.)
Katsina MUKHTAR SANI ADAM G.S.S KANTA 2016-KT-154-S-229 74 Qualified (State Rep.)
Kebbi FAHAD MOSHOOD BASAURA INSTITUTE OF COMPREHENSIVE EDUCATION 2016-KE-159-S-131 74 Qualified (State Rep.)
Kogi DAMALE ADUOJO NATHANIEL ALEKA ACADEMY ANKPA 2016-KO-160-S-008 91 Qualified (State Rep.)
Kwara ABOLARIN BUKOLA LANDMARK UNIVERSITY SECONDARY SCHOOL OMU ARAN 2016-KW-010-S-017 94 Shortlisted (State Rep.)
Kwara SONNYEGBEAHIE AKHERE LANDMARK UNIVERSITY SECONDARY SCHOOL OMU ARAN 2016-KW-010-S-021 94 Shortlisted (State Rep.)
Lagos IMAFIDON EUSTACE WHITESANDS SCHOOL 2016-LA-059-S-027 95 Qualified (State Rep.)
Nasarawa KAMA VALENTINE ST AUGSTINES COLLEGE NEW KARU 2016-NA-225-S-038 91 Qualified (State Rep.)
Niger ABDULGANIY ABDULSAMAT AYOMIDE FEDERAL GOVERNMENT ACADEMY SULEJA NIGER STATE 2016-NI-173-S-098 87 Qualified (State Rep.)
Ondo IKUOMOLA OLAMIDE GREATER TOMORROW INTERNATIONAL COLLEGE 2016-ON-183-S-007 95 Qualified (State Rep.)
Oyo ADEWUMI SHARON ALL SOULS HIGH SCHOOL 2016-OY-032-S-064 95 Qualified (State Rep.)

2016 Cowbellpedia Mathematics TV Quiz Practice Questions (Senior Category)



Rivers NWAGU KENNETH GRACELAND INTERNATIONAL SCHOOL PORT HARCOURT 2016-RI-196-S-038 93 Qualified (State Rep.)
Sokoto EJEMBI STEPHEN ISAAC BLUE CRESCENT SCHOOL,SOKOTO 2016-SO-201-S-208 93 Qualified (State Rep.)
Taraba ABDULHAKEEM OBEJARA ELLY DEMONSTAATION ACADEMY SERTI 2016-TA-202-S-042 95.5 Qualified (State Rep.)
Zamfara ABDULMALIK LAWAL CALIPHATE INTERNATIONAL SCHOOL GUSAU 2016-ZA-205-S-261 89 Qualified (State Rep.)

2016 Cowbellpedia Mathematics TV Quiz Practice Questions (Senior Category)


 

Tests Administrator,
ASSURE Educational Services
07063397940, 08050701465
admin@assure.com.ng
www.assure.com.ng

Leave a Comment